06:00 - 08:00 Najlepsze Polskie Hity

DJ WAWA

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Co jeszcze w radio wawa

Kora nie żyje!

Kora zmarła w wieku 67 lat 
foto: Kora Jackowska / fot.AKPA

Kora zmarła w wieku 67 lat 

Na jej fanpage`u na Facebooku dziś rano pojawiło się oświadczenie:

Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece. Muzyka Kory i jej pięć lat temu zmarłego męża Marka Jackowskiego, z którym razem stworzyli zespół MAANAM, a także solowa działalność towarzyszyła nam od roku 1979. Kora tworzyła pewną epokę, która wraz z jej odejściem kończy się. Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać.
 

Kamil Sipowicz, rodzina i przyjaciele.

Kora - Olga Aleksandra Ostrowska, lepiej znana pod nazwiskiem Jackowska (po pierwszym mężu). Urodzona 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, polska rockowa wokalistka oraz autorka tekstów, liderka znanego zespołu Maanam w latach 1976 – 2008.
 
Olga była piątym, najmłodszym dzieckiem Marcina Ostrowskiego oraz jego drugiej żony, Emilii Siarkiewicz. Już jako nastolatka była mocno związana z krakowskim środowiskiem artystycznym. To właśnie wtedy, w czasach hippisów, przyjęła pseudonim Kora.
 
Jako wokalistka, na scenie zadebiutowała w roku 1976, w poznańskim klubie „Aspirynka”, występując z Markiem Jackowskim i Milo Kurtisem w postaci zespołu Maanam. Ich muzyka, inspirowana Bliskim Wschodem, przedstawiała mocno alternatywne - jak na tamte czasy – brzmienie. Pod koniec lat 70. skład poszerzył się o nowych muzyków i grupa zaczęła skłaniać się bardziej w stronę rocka. Maanam wydał jedenaście studyjnych albumów, przez lata będąc jednym z czołowych przedstawicieli polskiej sceny rockowej. Po 32 latach, w grudniu 2008 roku, zespół oficjalnie zawiesił działalność. Do tego momentu wylansował dziesiątki znakomitych przebojów, które za zawsze pozostaną hitami, np.: „Boskie Buenos”, „Kocham Cię, kochanie moje” czy „Lucciola”.
 
W trakcie trwania jej kariery jako wokalistki Maanamu, Kora poświęcała się także wielu innym, solowym projektom – również aktorskim.  W roku 1987, wraz z zespołem Püdelsi, nagrała album zatytułowany „Bella Pupa”, na której znalazły się piosenki Piotra Marka, nieżyjącego już lidera grupy Düpą. Płyta ukazała się na rynku rok później.
 
W trakcie swojej kariery, Olga Ostrowska wystąpiła także w roli poetki – w 1989 ukazał się limitowany nakład tomiku stworzonej przez nią poezji, zatytułowanego „Krakowski spleen” - oraz pisarki prozy – w 1992 opublikowała autobiografię „Podwójna linia życia”.
 
W 2002 roku rozpoczęła prace nad nowym projektem, Kora Ola Ola!.  Rok 2008 to taneczna płyta „Metamorfozy”, firmowana przez Korę.Od roku 2009, kiedy to Maanam zawiesił działalność, Olga Ostrowska występuje po prostu pod pseudonimem Kora. „Nigdy nie zamknę drzwi przed Tobą” to tytuł kolejnego singla, wydanego w listopadzie, w którym Korze towarzyszy Stanisław Soyka.
 
W lutym 2011 Ostrowska zostaje jurorką w muzycznym show stacji Polsat - „Must Be The Music. Tylko muzyka.” - szukającym nowych talentów wokalnych. Czerwiec tego samego roku, to 35 – lecie działalności Kory, które artystka uczciła jubileuszowym recitalem podczas festiwalu TOPtrendy.W październiku 2011 odbyła się premiera singla „Ping Pong”, pierwszego pochodzącego bezpośrednio z nowego albumu wokalistki. 
 
W 2013 roku wokalistka wyjawiła, że wykryto u niej chorobę nowotworową. Był to zaawansowany rak jajnika. Piosenkarka od razu poddała się leczeniu. Przeszła operację i poddała się chemioterapii. Jednocześnie nie rezygnowała z pracy. 
 
Dzięki staraniom Kory i dwustu innych kobiet chorych na ten rodzaj nowotworu, państwo zaczęło refundować lek, za który do tej pory musiały płacić samemu .  

Maanam - "Po prostu bądź"Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto