DeDektyw wkręca ludzi od rana!
Nowy singiel Czadomana
Zespół Mistrzów Krzysztofa Cugowskiego
Weronika Curyło, finalistka VOP z singlem
Newsy muzyczne
Informacje
dodano: Piątek 17 sierpnia 2018
dodano: Czwartek 16 sierpnia 2018
dodano: Wtorek 14 sierpnia 2018
dodano: Poniedziałek 13 sierpnia 2018
dodano: Piątek 10 sierpnia 2018
dodano: Czwartek 9 sierpnia 2018
Polecane
Warto...
dodano: Poniedziałek 30 lipca 2018
dodano: Sobota 28 lipca 2018
dodano: Poniedziałek 4 czerwca 2018
dodano: Czwartek 31 maja 2018
dodano: Poniedziałek 21 maja 2018
dodano: Piątek 18 maja 2018
dodano: Poniedziałek 13 sierpnia 2018
dodano: Poniedziałek 16 lipca 2018
dodano: Piątek 13 lipca 2018
dodano: Czwartek 14 czerwca 2018
dodano: Środa 13 czerwca 2018


POLECANE

Warszawa, Galeria Figur Stalowych


Zapraszamy do niezwykłej galerii...

Galeria Figur Stalowych (GSF) jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Pomysł realizacji projektu powstał  na złomowisku  „Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie, k. Warszawy. Inicjatorem i kreatorem projektu jest „Jose” Mariusz Olejnik – Polak, który od 2011 roku konsekwentnie realizuje swój unikalny w skali światowej pomysł.


Właśnie w tym miejscu powstała pierwsza rzeźba. Stolik ze szklanym blatem, który został wykonany z bloku silnika V8. Dlaczego tak się stało? W ówczesnej dobie kryzysu, który pojawił się na rynku złomowym, należało znaleźć pomysł na poprawę funkcjonowania firmy. Mając dostęp do materiału, jakim jest złom, warto było wykorzystać go w trochę inny sposób, a inspiracje znajdowały się wszędzie. Były to przede wszystkim wspomnienia oraz marzenia.

120 rzemieślników międzynarodowego zespołu wykonuje obecnie na całym świecie te wyjątkowe rzeźby, nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Setki tysięcy elementów do budowy rzeźb dostarczane są bezpośrednio
z rynków lokalnych, na których pracują grupy naszych rzemieślników. 

Podstawowym budulcem figur jest złom stalowy w postaci kół zębatych, elementów skrzyń biegów, klocków hamulcowych, łańcuchów, wszelkiego rodzaju przekładni, śrub oraz nakrętek. Eksponaty wykonywane są przy pomocy technologii spawania, pierwszą czynnością jest wykonanie siatki kartograficznej, na której odbywa się profilowanie rzeźby, wykonywane pod wpływem wysokiej temperatury palnika, który jest podstawowym narzędziem naszych rzemieślników. Technologia, z której powstają figury, nie posiada żadnych ograniczeń, dlatego możemy wykonać wszystko, zwierzęta, meble, figury, przedmioty użytkowe, rzeźby samochodów czyli, to co już istnieje, jak i projekty, które sami stworzymy. Nawet w przypadku Stalowego Człowieka ponad 37 tys. nakrętek jest spawanych od środka. Po stoliku z silnika V8 powstawały w ten sposób rzeźby autorobotów, a następnie samochodów i inne.

Waga rzeźb kształtuje się na poziomie 50-100 kg (małe figury do 140 cm wysokości), 300-500 kg figury większe o wysokości do 230 cm, aż nawet do 1200 kg, w których zawiera się grupa rzeźb inspirowanych postaciami autorobotów o wysokości 320 cm, jak i modele super samochodów również przekraczających 1000 kg. Żadna z figur nie jest tworzona z odlewu ani przy pomocy ciężkich maszyn, do produkcji nie są używane żadne formy, jest to w 100% praca ręczna, do której wykonania potrzebna jest spawarka, palnik, młotek i przecinarka.

Figury powstają na podstawie dostarczonych narzędzi projektowych tj.  prototypu figury w skali 1:18 oraz pełnej dokumentacji technicznej na podstawie których powstają rzeźby a ich wykonanie trwa od 1 miesiąca do 8 miesięcy. Modele samochodów są w 90% odzwierciedleniem bryły oryginału i powstają najdłużej bo aż 7000 roboczogodzin, wykonywane przez 4 rzemieślników.

Łączna liczba figur kolekcji Galerii Figur Stalowych to obecnie 450 pozycji, które są już dostępne w Pruszkowie, Krakowie, Gliwicach, Pradze oraz będą udostępniane w nowych lokalizacjach w Polsce i na świecie. Jednak to dopiero początek i dlatego zapraszamy wszystkich do przekazywania własnych propozycji nowych postaci na adres: biuro@galeriafigurstalowych.pl.


Wystawę można zobaczyć w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki do 20 września!

Poleca Radio WAWA!


NIEDZIELA 19.08.2018