16:00 - 19:00 Luz blues w Radiu Wawa

Dawid Wajda

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Wybitni Polscy Wykonawcy, którzy odeszli w 2020 roku

Romuald Lipko, Piotr Szczepanik, Andrzej Adamiak (Rezerwat), Gienek Loska, Ewa Demarczyk, Wanda Narkiewicz - Jodko (Alibabki) tych wspaniałych polskich artystów pożegnaliśmy w tym roku
foto: Romuald Lipko, Piotr Szczepanik, Andrzej Adamiak (Rezerwat), Gienek Loska, Ewa Demarczyk, Wanda Narkiewicz - Jodko (Alibabki) / fot.materiały prasowe

Romuald Lipko, Piotr Szczepanik, Andrzej Adamiak (Rezerwat), Gienek Loska, Ewa Demarczyk, Wanda Narkiewicz - Jodko (Alibabki) tych wspaniałych polskich artystów pożegnaliśmy w tym roku. 
 

Romuald Lipko (1950-2020) 50 lat temu współtworzył Budkę Suflera. Był kompozytorem takich hitów jak Cień wielkiej góry,  Sen o dolinie, Nigdy nie wierz kobiecie,  Za ostatni grosz,  Jolka, Jolka, pamiętasz , Noc komety,  Takie tango   czy Bal wszystkich świętych. Muzyk komponował m.in. z Anną Jantar, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Urszulą, Izabelą Trojanowską, Zbigniewem Hołdysem, Jarosławem Kukulskim i Zdzisławą Sośnicką. Jego największym sukcesem kompozytorskim byłą płyta Nic nie boli, tak jak życie, wydana w 1997 roku, sprzedana się w ponad milionowym nakładzie.
 
>>Romuald Lipko - nie żyje 


Budka Suflera - Takie Tango 
Piotr Szczepanik (1942-2020) Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tam rozpoczął działalność artystyczną w kabarecie Czart i Dren.W 1963 roku debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W latach 70-tych występował solo w programach muzyczno-poetyckich oraz z recitalami pieśni i romansów. W latach 80. Szczepanik zaczął udzielać się w strukturach opozycji antykomunistycznej. Współorganizował Festiwal Piosenki Prawdziwej w 1981 roku. Podczas stanu wojennego działał w podziemnej scenie muzycznej. 
 

Piotr Szczepanik - Kochać


Andrzej Adamiak (1960-2020) urodził się 28 lutego 1960 r. w Łodzi. Był polskim gitarzystą basowym, wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. W 1982 tworzył grupę Rezerwat, z którą rozstał się 2 lata później. Później grał w grupie Czerwony Kapturek i Omen. Następnie powrócił do twórczości z Rezerwatem. 
 

Rezerwat - Zaopiekuj się mną


Gienek Loska (1975-2020)
Był białorusko-polskim wokalistą, kompozytorem i gitarzystą. W 2004 roku Gienek Loska przeprowadził się do Wrocławia. Wziął udział w jednym z odcinków programu TVP2 Szansa na sukces, w którym wykonał utwór Ja ogień, Ty woda zespołu Wilki. Wystąpił również w programach takich jak Mam talent oraz X Factor. Gienek przeszedł do finału i wygrał z Michałem Szpakiem, zajmując pierwsze miejsce. Po wygraniu programu X Factor Gienek Loska założył zespół pod nazwą Gienek Loska Band. 21 listopada 2011 roku zespół wydał swój debiutancki album zatytułowany Hazardzista.
 
 
Ewa Demarczyk (1941-2020) W latach 1962–1972 była związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami”.  W 1963 roku na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonała piosenkę Karuzela z madonnami, Czarne anioły i Taki pejzaż . Została nagrododzona przez publiczność za swój charyzmatyczny występ. Występowała także za m.in. w paryskiej Olympii, dokąd zaprosił ją sam właściciel obiektu, Bruno Coquatrix, oraz w Genewie, z okazji XX-lecia istnienia ONZ i Carnegie Hall. .W 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.
 
 
Wanda Narkiewicz Jodko (1943-2020) Przez większość kariery artystycznej związana była z Alibabkami występując z zespołem na największych krajowych festiwalach muzycznych. Zespół Alibabki znany jest z takich fitów jak: Ene, due, rabe,  Kwiat jednej nocy,  Kapitańskie tango  i  Tango zalotne – przeleć mnie. Śpiewały także razem z Tadeuszem Woźniakiem (Zegarmistrz światła), czy z Budką Suflera (Jest taki samotny dom). 
 
Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto