13:00 - 16:00 Najlepsze Polskie Hity

Mateusz Kwiatkowski

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Aleksandra Konieczna „Anyżowe Dropsy”

„Dziś budzę się i coś szepcze mi w głowie: pisz”

„Dziś budzę się i coś szepcze mi w głowie: pisz”.
Tak intrygująco zaczyna się książka Aleksandry Koniecznej.

"Anyżowe dropsy" to biografia, jakich niewiele na rynku. Tu dzieje się coś magicznego...
 
Efemeryczne sceny, kadry z życia wybitnej polskiej aktorki, która zasłynęła z niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych. Zaprasza nas do swego świata, ale nie pokazuje wszystkiego. Wprowadza za kulisy teatru, życia i duszy. Intrygujący język, niepowtarzalny styl. Sceny opowiedziane przez wrażliwą i nieodgadnioną kobietę.


„Anyżowe dropsy” to poetyckie notatki Aleksandry Koniecznej, dokonywane na marginesie codziennych zdarzeń. Autorka przekłada fakty ze swojego życia i spotkania z całą galerią popularnych postaci z polskiego i międzynarodowego świata filmu, teatru, mody i mediów na obrazy, skojarzenia i metafory. Jej myśli biegną od wrażenia do wrażenia. Nastroje przeplatają się. Żart sąsiaduje z filozoficzną refleksją. Jest śmiech i powaga. Ironia i zaduma. Kpina i czułość. W „Anyżowych dropsach” Aleksandra Konieczna przygląda się światu i sobie przenikliwie i z ciekawością - na różnym tle i z różnych perspektyw. Z tej różnorodności powstaje portret kobiety świadomej siebie, wielowymiarowej, nieprzewidywalnej… w pewnym wieku. Lektura „Anyżowych dropsów” wymaga skupienia i spokoju. Tej książce trzeba oddać się we władanie. A ona zaskoczy wzruszeniem, inteligencją, urodą. Obrazy namalowane przez Aleksandrę Konieczną w „Anyżowych dropsach” zostaną na długo w pamięci. Pięknym dopełnieniem tekstu są zdjęcia, wykonane na potrzeby książki przez Liubov Gorobiuk Aleksandra Konieczna występowała na deskach teatrów: Współczesnego, Dramatycznego i Rozmaitości w Warszawie. Od lat związana jest też z Teatrem Telewizji.

Za poruszającą kreację Zofii Beksińskiej w filmowym obrazie Jana P. Matuszyńskiego ,,Ostatnia rodzina" otrzymała Orła Polskiej Akademii Filmowej oraz Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rola Igi Cembrzyńskiej w filmie ,,Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka przyniosła jej kolejnego Orła. W filmie Jana Komasy „Boże Ciało” nominowanym do Oskara wcieliła się w kościelną Lidię. Kinowa kariera aktorki nabiera rozpędu. Niedługo zobaczymy Aleksandrę Konieczną w serialach "Król" i "Osiecka".
 
książkę poleca Wydawnictwo Harde i Radio WAWA!Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto