00:00 - 06:00 Najlepsze Polskie Hity

DJ WAWA

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Co jeszcze w radio wawa

Co zrobić gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? Podpowiadamy

Pojawiły się u ciebie objawy takie jak: gorączka, kaszel czy utrata węchu lub smaku? Nie można zwlekać i trzeba natychmiast zgłosić się po teleporadę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Sprawdź jakie kroki podejmie lekarz i pod jakie numery telefonów trzeba się zgłosić. 


Osoby zakażone najczęściej mają:
  1.     wysoką gorączkę,
  2.     duszności,
  3.     kaszel,
  4.     kłopoty z oddychaniem.

Jeśli masz takie objawy należy szybko zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz w takiej sytuacji może zlecić test na koronawirusa. Na stronie NFZ znajdziesz listę placówek, które udzielają teleporad. Godzinę takiej konsultacji ustalają pracownicy przychodni. Lekarz podczas teleporady oceni stan twojego zdrowia i jeżeli uzna, że zakażenie SARS-CoV-2 jest bardzo możliwe zleci ci test. Przekaże też informację o najbliższych mobilnych punktach pobrań, czyli tzw. drive thru. Pamiętaj w drodze na badanie nie korzystaj z komunikacji miejskiej! Listę mobilnych punktów pobrań znajdziesz na portalu pacjent.gov.pl.
Jadąc na badanie zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz z nosa i gardła zostanie pobranie przez otwarte okno samochodu. Test na który skierował cię lekarz jest bezpłatny. Jeśli nie możesz samodzielnie dotrzeć do drive thru, lekarz przekaże taką informację do inspekcji sanitarnej, która wystawi zlecenie i wyśle do ciebie karetkę, której załoga pobierz wymaz do badania. Informację o wyniku testu znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli okaże się pozytywny należy poddać się izolacji domowej. Lekarz może też skierować cię do izolatorium lub szpitala. Lekarz w trakcie izolacji w domu udziela teleporady podczas której sprawdza czy objawy ustają i czy należy przedłużyć izolację.


Trzeba pamiętać, że jeżeli twój stan jeszcze przed badaniem, albo w trakcie izolacji znacznie się pogorszy nie można zwlekać i trzeba dzwonić na numer alarmowy 112 lub 999.

Jeśli natomiast wiesz, że miałeś kontakt z osobą zakażona to powiadom o tym stację sanitarno-epidemiologiczną. Można to zrobić przez Centrum kontaktu COVID-19. Infolinia czynna jest całodobowo 22 25 00 115.

Cały czas działa też infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Tu informacje znajdziecie pod numerem 800 190 590.
Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto