12:00 - 16:00 Najlepsze Polskie Hity

Piotr Jachim

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Śmierć Romualda Lipko - gwiazdy wspominają kompozytora

W nocy z czwartku na piątek zmarł wybitny kompozytor Romuald Lipko
foto: Romuald Lipko / fot.materiały prasowe

W nocy z czwartku na piątek zmarł wybitny kompozytor Romuald Lipko. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich hitów zmagał się z nowotworem. 
 

"Odszedł Wielki - Kompozytor, Muzyk, Przyjaciel.... Żegnaj Romku..." - napisał jeden wokalistów Budki Suflera, Krzysztof Cugowski.
 
 
 
Jego syn Piotr Cugowski zamieścił zdjęcie Romualda Lipki z przeszłości:
 
 
 
Felicjan Andrzejczak - dodał na swoim profilu na Facebooku wymowny post,  cytując piosenkę Budki Suflera "Wtedy, gdy się najmniej spodziewasz. Nagła wiadomość pchnie cię nożem. Tępy, znajomy ból...
 
 Post na Facebooku dodał również Krzysztof Krawczyk, z którym kompozytor współpracował ponad 40 lat temu.
 
 


Urszula, dla której Romuald Lipko skomponował wiele utworów, także zamieściła post wspomnieniowy o swoim przyjacielu. 
 
 

Hołd kompozytorowi oddał także Tomasz Organek
 
 
 
"Romek jest autorem - nadal mówię i będę mówił 'jest' - wielu pięknych melodii, wielu przebojów, które stały się hiciorami ogólnopolskimi. Ludzie kochają jego piosenki, myślę, że tak będzie zawsze" - mówił w TVN24 perkusista Budki Suflera Tomasz Zeliszewski. "Romek powiedział nam: słuchajcie panowie, zdiagnozowano u mnie nowotwór, żyjmy dalej, róbmy swoje, będę szczęśliwy, jeśli tak będzie. Poprosił, żebyśmy nie czynili z tego żadnego argumentu czy czynnika marketingowego" - dodał muzyk Budki Suflera
 
W zespole Romuald Lipko na początku był basistą, potem także klawiszowcem. Był autorem i współautorem wszystkich największych hitów, w tym piosenek Takie Tango, Bal Wszystkich Świętych, Cień wielkiej Góry, Ratujmy co się da, Za ostani grosz, czy Jest aki samotny Dom
 
Romuald Lipko skomponował także utwory dla Anny Jantar - Nic nie może przecież wiecznie trwać, Maryli Rodowicz - Tak nam słodko, Tak nam gorzko, Zdzisławy Sośnickiej - Aleja gwiazd,  Izabeli Trojanowskiej - Wszystko czego dziś chcę, Urszuli - Malinowy król, czy Dmuchawce, latawce wiatr. 
 
Grupa Budka Suflera powstała w 1974. W 2014 po 40-stu latach od debiutu, muzycy ogłosili zakończenie działalności zespołu. W tym samym roku, Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski i Krzysztof Cugowski otrzymali Krzyże Kawaleskie Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.
 
W 2015 roku powołał Romuald Lipko Band. Zespół wykonywał razem z wokalistami, którzy współpracowali w przeszłości z kompozytorem, największe hity polskiej muzyki rozrywkowej W połowie 2019 roku Budka Suflera powróciła w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem  Gdyby jutra nie było. Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat  Powrót do korzeni ! i  Za Ostatni Grosz 2020. 
 

Budka Suflera - Za ostatni grosz

 
 
 
Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto