00:00 - 06:00 Najlepsze Polskie Hity

DJ WAWA

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Co jeszcze w radio wawa

Gitarowy Rekord Guinessa 2020 poświęcony Romualdowi Lipce. Cała impreza online już 1 maja we Wrocławiu.

Tomasz Zeliszewski i Mietek Jurecki z Budki Suflera wsparci przez wokalistę Barta Sosnowskiego podczas Gitarowego Rekordu Guinnessa oddadzą hołd zmarłemu 6 lutego Romualdowi Lipce
foto: Romuald Lipko / Artur Zawadzki/REPORTER

Tomasz Zeliszewski i Mietek Jurecki z Budki Suflera wsparci przez wokalistę Barta Sosnowskiego podczas Gitarowego Rekordu Guinnessa oddadzą hołd zmarłemu 6 lutego Romualdowi Lipce. Niestety, pandemia koronawirusa sprawiła, że organizatorzy Gitarowego Rekordu Guinnessa przenieśli imprezę do internetu. Gitarzyści nie spotkają się jak co roku 1 maja na Rynku we Wrocławiu.
 

Po raz pierwszy, to wielkie święto gitary odbyło się w 2003 roku.Wówczas na wrocławskim rynku zagrało 588 gitarzystów, co pozwoliło ustanowić nowy rekord Guinnessa. Aktualny rekord wynosi 7423 i ustanowiono go we Wrocławiu w 2019 r.W tym toku edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa po raz pierwszy w historii odbędzie się w całości w wersji online. Dzięki internetowi w tym wydarzeniu będzie mógł wziąć każdy gitarzysta, niezależnie od tego gdzie się znajduje.  
 
"Na Gitarowym Rekordzie pielęgnujemy tradycję wspominania wielkich artystów. Kiedy odszedł Gary Moore, zagraliśmy dla niego 'Still Got The Blues'. Po śmierci Prince'a wykonaliśmy wspólnie 'Purple Rain'. Romualda Lipkę pożegnamy jego znakomitą kompozycją pt. 'Jest taki samotny dom'. To piękny, przejmujący utwór niosący nadzieję" - mówi organizator imprezy Leszek Cichoński. Ten utwór zagrają specjalnie w hołdzie Romualdowi Lipce - Mietek Jurecki (gitara basowa) i Tomasz Zeliszewski (perkusja), a zaśpiewa Bart Sosnowski, polski wokalista bluesowy. 
 
 

Romuald Lipko  - wybitny polski kompozytor

Romuald Lipko urodził się w  kwietniu 1950 roku w Lublinie. 50 lat temu współtworzył Budkę Suflera. Był kompozytorem takich hitów jak Cień wielkiej góry,  Sen o dolinie, Nigdy nie wierz kobiecie,  Za ostatni grosz,  Jolka, Jolka, pamiętasz , Noc komety,  Takie tango  czy Bal wszystkich świętych. Muzyk komponował m.in. z Anną Jantar, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Urszulą, Izabelą Trojanowską, Zbigniewem Hołdysem, Jarosławem Kukulskim i Zdzisławą Sośnicką. Jego największym sukcesem kompozytorskim byłą płyta Nic nie boli, tak jak życie, wydana w 1997 roku, sprzedana się w ponad milionowym nakładzie.
 
2 sierpnia 2019 miała miejsce premiera utworu Budki Suflera z nowym wokalistą. Jesienią zespół wyruszył w zapowiedzianą trasę. Gościnnie z Budką Suflera wystąpili : Felicjan Andrzejczak, Urszula oraz Izabela Trojanowska. Romuald Lipko zmarł  6 lutego w wieku 69 lat.
 

Gitarowy Rekord Guinessa - Uczestnicy

Wszyscy biorący udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa w tym roku połączą się online - największe gitarowe hity zagrają w swoich domach, na balkonach, ogródkach, przy otwartych oknach lub w fotelach przed ekranem komputera. Uczestnicy przekażą sobie także znak Uni-Vibe (ang. Uniting Vibration of Music), który oznacza jednoczącą moc muzyki. Ta nowa idea to  znak jedności i gest pozdrowienia, który obecnie zastępuje, tak bardzo obecne w naszej kulturze podanie ręki.
 
Program i regulamin  imprezy pojawi się już niebawem na oficjalnej stronie festiwalu i profilu na Facebooku. Aby dołączyć do tych, którzy zagrają w Gitarowym Rekordzie Guinessa trzeba nauczyć się pięciu akordów (C G D A E) niezbędnych do zagrania Hey Joe Jimiego Hendrixa i 1 maja zgłosić się z gitarą (akustyczną, elektryczną, basową, klasyczną) lub innym instrumentem strunowym jak ukulele, mandolina, banjo czy bałałajka. 
 

Budka Suflera - Jest taki samotny dom

 
 
Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto