12:40 - 13:35 Najlepsze Polskie Hity

Monika Król

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Co jeszcze w radio wawa

Odeszła Ewa Demarczyk

Ewa Demarczyk zmarła w wieku 79 lat, w Krakowie
foto: Ewa Demarczyk / JACEK DOMINSKI/REPORTER

Ewa Demarczyk zmarła w wieku 79 lat, w Krakowie. Wiadomość o śmierci Ewy Demarczyk przekazał krakowski dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński. Była wybitną polską piosenkarką, wielokrotnie nagradzaną na polskich fesitwalach.

"Zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu. 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale - same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk. O jej spotkaniu z Zygmuntem Koniecznym, z Andrzejem Zaryckim" - napisał Wacław Krupiński.
 
 
Ewa Demarczyk urodziła się 16 stycznia 1941 w Krakowie.W latach 1962–1972 była związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami”.  W 1963 roku na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonała piosenkę Karuzela z madonnami, Czarne anioły i Taki pejzaż . Została nagrododzona przez publiczność za swój charyzmatyczny występ. Występowała także za m.in. w paryskiej Olympii, dokąd zaprosił ją sam właściciel obiektu, Bruno Coquatrix, oraz w Genewie, z okazji XX-lecia istnienia ONZ i Carnegie Hall. .W 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.
 


Ewa Demarczyk - Groszki i róże


Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto
Czwartek 14 stycznia 2021 Radio WAWA poszukuje bohaterów!
Czwartek 7 stycznia 2021 Test na Rodzica!
Czwartek 31 grudnia 2020 Sylwestrowe Party z Radiem WAWA