08:00 - 10:00 Cała naprzód w Radiu WAWA!

Katarzyna Żochowska
Kuba Adamiak

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Co jeszcze w radio wawa

Kantylena Konwaliowa - najnowsza propozycja od zespołu Brathanki.

Zespół Brathanki jest wierny swoim folkowo-rockowym korzeniom muzycznym, które jak zwykle ubarwia świetny tekst z lekkim przymrużeniem oka autorstwa Zbigniewa Książka
foto: Brathanki / fot.materiały promocyjne

Zespół Brathanki jest wierny swoim folkowo-rockowym korzeniom muzycznym, które jak zwykle ubarwia świetny tekst z lekkim przymrużeniem oka autorstwa Zbigniewa Książka. Do utworu Kantylena Konwaliowa powstał animowany teledysk, w którym wykorzystano zdjęcia członków grupy, zręcznie wkomponowane w całą treść. 
 

Piosenka, jakich wiele, o relacjach damsko-męskich, ze śpiewną melodią, refrenem, który zostaje w głowie, a słowa w sercu.” - tak o piosence opowiada jej kompozytor, Janusz Mus. Zarówno muzyka jak i teledysk powstawały w trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Artyści, zamknięci w domach, tworzyli na odległość zarówno utwór jak i obrazek do niego. Efekt takiej pracy zaskoczył ich bardzo pozytywnie, ale nie ukrywają, że woleliby już więcej nie pracować osobno i w zamknięciu.


>>Radio WAWA poszukuje Najfajniejszego Psa w Polsce! Zgarnij nagrody dla swojego psa i pomóż innym!

Wybuch pandemii zastał mnie świeżo po urodzeniu mojej córeczki. Nie nudziłam się, ale z wielką radością przystąpiłam do pracy nad naszym nowym utworem. Wyszło nam to całkiem nieźle i już nie możemy doczekać się odmrożenia dużych koncertów i spotkania z naszą cudowną publicznością. Bardzo za tym tęsknimy. I jesteśmy ciekawi opinii na temat „Kantyleny konwaliowej”! - mówi wokalistka Agnieszka Dyk
 

Brathanki: Kim są?

Zespół Brathanki powstał ponad 12 lat temu z inicjatywy akordeonisty Janusza. W 1999 r. nastąpiła zmiana wokalistki i do zespołu dołączyła Halina Młynkowa. Ich pierwsza płyta Ano! była muzycznym wydarzeniem roku 2000. Zyskała status multiplatyny. Z tej płyty pochodzą takie hity jak: Czerwone korale, Gdzie ten który powie mi, Siebie dam po ślubie. Zespół zdobył wówczas Superjedynkę w kategorii “Debiut 2000” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ich drugi album Patataj natychmiast zdobywa status Złotej Płyty. W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedaje się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy, żeby ostatecznie osiągnąć status platynowej. Krążek promuje m.in. piosenka: W kinie w Lublinie - kochaj mnie! i  Za wielkim morzem Ty. 
 
Pasmo sukcesów przypieczętowuje  nagroda w koncercie Premiery i Superjedynka w kategorii Teledysk na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2001 i Nagroda polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii Album Roku - muzyka ethno/folk. W 2003 r. z zespołu odchodzi Halina a jej miejsce zajmują dwie nowe wokalistki: Anna Mikoś i Magdalena Rzemek. Z udziałem nowych solistek w listopadzie ukazuje się płyta Galoop, która łączy muzykę rockową z elementami folkloru różnych grup etnicznych. W 2006 r. wokalistką zostaje Ola Chodak. W 2009 r. wokalistką zostaje Agnieszka Dyk, laureatka Szansy na sukces z udziałem Brathanków w 2005 roku. Gitarzystę Jacka Królika zastępuje Wiktor Tatarek. W 2011 r. zespół wydaje płytę Brathanki grają Skaldów. W 2012 r. ukazuje się płyta z najpiękniejszymi polskimi kolędami, które zarejestrowano podczas koncertu telewizyjnego. Rok 2014 to kolejna autorska płyta - moMtyle  promowana singlem - Mamo, ja nie chcę za mąż. 
 

Brathanki - Kantylena Konwaliowa 
Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto