16:00 - 19:00 Luz blues w Radiu Wawa

Dawid Wajda

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Dawid Podsiadło, Agnieszka Grochowska i Kondraccy - co ich łączy?

Kondraccy stworzyli muzykę wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzi
foto: Kondraccy - Jednorożec z Kairu / fot.materiały promocyjne

Kondraccy stworzyli muzykę wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzi. Do sieci trafił właśnie ich pierwszy singiel, zatytułowany Jednorożec z Kairu. Utwór pochodzi z płyty Życie Roju, nagranej bez użycia instrumentów muzycznych! 

W 2015 roku Kacper rzucił Bogdanowi wyzwanie: Wymyślmy nowy gatunek muzyczny. Ojciec nie zbagatelizował pragnień syna i tak rozpoczęli żmudny proces poszukiwań i niezliczonych improwizacji. Kilka lat później przekonujemy się, że ten absurdalny, bezczelny pomysł stał się faktem. Kondraccy do zarejestrowania warstwy instrumentalnej wykorzystali wyłącznie dźwięki zwierząt, a do tego unikalnego instrumentarium dograli swoje wokale. Przez 4 lata powstało około 45 piosenek, z czego 9 znajdzie się na płycie.  
Zaskakujące jest to, że znalazły się na niej również utwory skomponowane w całości   z jednego gatunku zwierząt - tak jest w przypadku singla Jednorożec z Kairu, w którym rolę instrumentów muzycznych pełnią…owady. Mimo, że nie ma w nim nic oprócz dźwięków owadów i wokali Kacpra i Bogdana, ma pełne, wręcz majestatyczne brzmienie i energię.  
 
Tekst opowiada o niezwykle aktualnym i niełatwym dzisiaj dylemacie: czy poświęcać swoje życie pracy, której się nie lubi? Czy wierzyć w proste recepty i obietnice polityków, czy też innych pseudo autorytetów? Czy raczej iść swoją drogą? Utwór nawołuje do rewolucji, a gdzieś w tle wyłania się inny, również bardzo ważny temat - podejścia do zwierząt i środowiska.  
 
Na podstawie pomysłu Kondrackich do utworu powstał teledysk, do udziału w którym udało im się namówić wspaniałych gości: Agnieszkę Grochowską, która…tańczy oraz Dawida Podsiadło, który…stoi w kolejce.  Album Życie Roju Bogdana i Kacpra Kondrackich zdecydowanie wykracza poza ramy płyty z muzyką. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czym jest. Płyta, projekt, performance? Każde z tych określeń wydaje się adekwatne, a jednak niewystarczające. Album ukaże się 22 stycznia 2021 roku.


Kondraccy - Jednorożec z Kairu
 
Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto