11:40 - 12:35 Najlepsze Polskie Hity

Monika Król

Aktualnie na antenie

 

 

włącz radio

Co jeszcze w radio wawa

Ania Dąbrowska skończyła 40 lat

Ania, czyli Ania Dąbrowska związana była z muzyką od najmłodszych lat
foto: Ania Dąbrowska / fot.materiały promocyjne

Ania, czyli Ania Dąbrowska związana była z muzyką od najmłodszych lat. Uczyła się w szkole muzycznej w klasie kontrabasu. Ponieważ marzyła o karierze muzycznej, brała udział w licznych konkursach muzycznych i rozmaitych festiwalach piosenki. Urodziła się 7 stycznia 1981 roku w Chełmie. 

Jest utalentowaną piosenkarką, autorką tekstów i kompozytorką. Gra również na gitarze basowej i na fortepianie. Momentem przełomowym w jej karierze był udział w 2002 roku w programie rozrywkowym Idol, który pozwolił jej zaistnieć w świadomości szerszej publiczności. Pomimo że nie wygrała telewizyjnego konkursu, podpisała kontrakt z wytwórnią BMG. Ania współpracowała ze Smolikiem oraz zaśpiewała na płycie ...Bo marzę i śnię... Krzysztofa Krawczyka.


>>Głosuj na TOP13 - Lista przebojów Radia WAWA


Ania Dąbrowska: Kariera

Jej pierwsza solowa płyta ukazała się w 2004 roku i nosiła tytuł Samotność po zmierzchu. Mimo iż została wydana dwa lata po Idolu, odniosła duży sukces dzięki lirycznym, lekkim, wpadającym w ucho tekstom, ciekawej barwie głosu wokalistki, jej oryginalnemu gustowi muzycznemu oraz jej talentowi. Z debiutanckiej płyty pochodzi przebój Tego chciałam. Album Samotność po zmierzchu szybko uzyskał status złotej płyty.
 
Kolejny album zatytułowany Kilka historii na ten sam temat został wydany 16 października 2006 roku. Po jej wydaniu autorka otrzymała 4 Fryderyki – Album Roku Pop, Wokalistka Roku, Piosenka Roku oraz za teledysk do piosenki Trudno mi się przyznać. Wokalistka skomponowała muzykę oraz napisała kilka tekstów do piosenek na płycie Moniki Brodki, którą poznała podczas programu Idol.
 
Trzeci album Ani zatytułowany W spodniach czy w sukience? ukazał się 16 czerwca 2008 roku i już po czterech dnia od wejścia do sklepów uzyskał miano złotej płyty. Ania pracowała przy nagraniu tego krążka z Leszkiem Możdżerem i Danielem Bloomem. Inspiracją dla artystki jest muzyka pop z lat 60-tych. Jak sama mówi z jednej strony lubi pop, bo się na nim wychowała, z drugiej jednak ma duszę poszukiwaczki nowych gatunków muzycznych. Lubi mieszać różne style i eksperymentować artystycznie.
 
W 2010 roku premierę miał 4 album: Ania Movie, z coverami piosenek z klasycznych filmów i seriali.Dwa lata później, w październiku 2012 ukazał się piąty album studyjny wokalistki, zatytułowany Bawię się świetnie, z takimi hitami jak Bawię się świetnie i Jeszcze ten jeden raz
 

Ania Dąbrowska: Dla naiwnych marzycieli

Wiosną 2016 do sklepów trafił album Dla naiwnych marzycieli. 10 listopada 2017 wydała pierwszy album kompilacyjny, zatytułowany The Best of, zawierający największe przeboje w dorobku artystki oraz premierowy singiel Z Tobą nie umiem wygrać. W 2019 roku nagrała utwór z GrubSonem - Gdy wiem że jesteś do filmu 1800 gramów. W 2020 razem z Gromee oraz raperem Abradab wydała utwór Powiedz kto w tych oczach mieszka. W 2020 na 57. KFPP w Opolu podczas koncertu Cisza jak ta poświęconemu Romualdowi Lipko zaśpiewała Malinowy król z repertuaru Urszuli


Ania Dąbrowska - Porady na Zdrady (Dreszcze)Wiadomości muzyczne
Informacje
Polecamy
Warto
Czwartek 14 stycznia 2021 Radio WAWA poszukuje bohaterów!
Czwartek 7 stycznia 2021 Test na Rodzica!
Czwartek 31 grudnia 2020 Sylwestrowe Party z Radiem WAWA